Grupa bojowa "Pilchowice"

Grupa bojowa "Pilchowice"

Kolejna, raczej propagandowa grupa fortyfikacji. Wprawdzie usytuowano je zgodnie ze sztuką forteczną, ale główny kierunek ognia sięga w głąb pozycji niemieckich nie zaś wzdłuż lub na wprost granicy polskiej. Być może u podnóża wzniesienia, na którym znajdują się schrony, znajdował się jakiś węzeł kolei wąskotorowej, gdyż w okolicy pełno zachowanych fragmentów torowisk. Może więc jego osłona miała być głównym celem sonderwerka i R116b? Dzisiaj ze względu na spore zmiany w krajobrazie ciężko jest to ocenić.


www.zumi.pl


R116b (1 na mapie)

N 50°12'14,03" E 18°33'01,05"

Jeden z dwóch istniejących na Górnym Śląsku R116b, co oznacza, że zamiast kopuły pancernej miał być wyposażony jedynie w peryskop. Główny kierunek ognia armaty p.panc i zdwojonego ckm prowadzi w głąb dawnych pozycji niemieckich. Jeszcze dziś widać jak doskonałe posiadał pole ostrzału. Obiekt zachowany w stosunkowo dobrym stanie, choć nie posiada żadnego wyposażenia. Na ścianie zewnętrznej posiada ślady po uderzeniach pocisków o dużym kalibrze. Podczas zwiedzania należy uważać na niczym nie zabezpieczoną, głęboką studzienkę na wodę.

Sonderwerk (2 na mapie)

N 50°12'10,35" E 18°33'05,33"


Tradycyjna dla Śląska konstrukcja, niczym nie różniąca się od innych. Stan zachowania stosunkowo dobry - białe ściany, nikt nie wpadł na pomysł palenia w nim śmieci co stanowi swego rodzaju ewenement. "Poszukiwacze skarbów" rozkopali wyjście ewakuacyjne i studzienkę. Należy więc uważać podczas zwiedzania. Obiekt mocno zarośnięty krzakami
 
Design - d4u.pl