Grupa bojowa "Nieborowice"
Grupa bojowa "Nieborowice"
Fortyfikacje wzniesione zosta³y przy kolejnym zakrêcie dawnej granicy. Zadaniem schronów by³o najprawdopodobniej os³anianie przebiegaj±cej nieopodal g³ównej drogi z Rybnika do Gliwic oraz niewielkiego wêz³a kolejowego w Nieborowicach. Z kolei armata p.panc oraz broñ maszynowa R116 skierowana by³a w stronê niedalekiego, polskiego Knurowa, mocno wrzynaj±cego siê w tym miejscu w niemieckie terytorium. Tak wiêc obstawione zosta³y g³ówne kierunki potencjalnego, polskiego ataku na Gliwice. Na grupê bojow± sk³ada siê sonderwerk i R116, wybudowane bardzo nietypowo gdy¿ odleg³e s± od siebie zaledwie o kilkana¶cie metrów.
 www.zumi.pl
|
R116b (1 na mapie)
N 50°13'38,22" E 18°37'39,00"
Schron posiada nietypow± konstrukcjê gdy¿ naro¿niki stropu s± zaokr±glone jak w polskich fortyfikacjach. Standardem niemieckim natomiast by³ k±t prosty. Równie¿ typ jaki reprezentuje jest ma³o "popularny" na ¦l±sku, a mianowicie "b", czyli zamiast kopu³y pancernej mia³ byæ jedynie peryskop. Schron bra³ udzia³ w walkach z Armi± Czerwon± i zosta³ mocno uszkodzony. Nie zachowa³o siê wewnêtrzne wyposa¿enie, jedynie w studni widaæ resztki dodatkowej kraty zabezpieczaj±cej przed wpadniêciem.
Sonderwerk (2 na mapie)
N 50°13'37,99" E 18°37'37,74"
I w tym schronie strop od zewn±trz ma zaokr±glone krawêdzie. Poza tym niczym siê nie ró¿ni od pozosta³ych obiektów tego typu. W 1945 zosta³ mocno uszkodzony przez ostrza³ z broni maszynowej i granaty. Pó¼niej "poszukiwacze skarbów" rozkopali wyj¶cie ewakuacyjne. Schron w z³ym stanie, za¶miecony, studzienka zasypana wype³niaczem wyj¶cia ewakuacyjnego.