Grupa bojowa "Nieborowice"

Grupa bojowa "Nieborowice"



Fortyfikacje wzniesione zostały przy kolejnym zakręcie dawnej granicy. Zadaniem schronów było najprawdopodobniej osłanianie przebiegającej nieopodal głównej drogi z Rybnika do Gliwic oraz niewielkiego węzła kolejowego w Nieborowicach. Z kolei armata p.panc oraz broń maszynowa R116 skierowana była w stronę niedalekiego, polskiego Knurowa, mocno wrzynającego się w tym miejscu w niemieckie terytorium. Tak więc obstawione zostały główne kierunki potencjalnego, polskiego ataku na Gliwice. Na grupę bojową składa się sonderwerk i R116, wybudowane bardzo nietypowo gdyż odległe są od siebie zaledwie o kilkanaście metrów.


www.zumi.pl


R116b (1 na mapie)

N 50°13'38,22" E 18°37'39,00"

Schron posiada nietypową konstrukcję gdyż narożniki stropu są zaokrąglone jak w polskich fortyfikacjach. Standardem niemieckim natomiast był kąt prosty. Również typ jaki reprezentuje jest mało "popularny" na Śląsku, a mianowicie "b", czyli zamiast kopuły pancernej miał być jedynie peryskop. Schron brał udział w walkach z Armią Czerwoną i został mocno uszkodzony. Nie zachowało się wewnętrzne wyposażenie, jedynie w studni widać resztki dodatkowej kraty zabezpieczającej przed wpadnięciem.





Sonderwerk (2 na mapie)

N 50°13'37,99" E 18°37'37,74"

I w tym schronie strop od zewnątrz ma zaokrąglone krawędzie. Poza tym niczym się nie różni od pozostałych obiektów tego typu. W 1945 został mocno uszkodzony przez ostrzał z broni maszynowej i granaty. Później "poszukiwacze skarbów" rozkopali wyjście ewakuacyjne. Schron w złym stanie, zaśmiecony, studzienka zasypana wypełniaczem wyjścia ewakuacyjnego.





 
Design - d4u.pl