Kolejna, klasyczna dla Górnego ¦l±ska para schronów: sonderwerk (1 na mapie) i R116a (2 na mapie). Byæ mo¿e oryginalna nazwa powinna brzmieæ stutzpunkt "Schönwald" gdy¿ obecne miano jest powojenne i nawi±zuje do ¶redniowiecznej nazwy lasów rozci±gaj±cych siê na tym terenie - BOJKOW. Obiekty zosta³y wybudowane w okolicy za³amania (mniej wiêcej o 90°) dawnej granicy polsko - niemieckiej w okolicach Przyszowic. Dziêki umieszczeniu na stoku najwy¿szego w okolicy wzgórza mia³y dobry wgl±d w polskie pozycje. Dodatkowo, ogniem armaty p.panc mog³y ryglowaæ linie kolejow± biegn±c± wzd³u¿ granicy z Rybnika do Katowic.
|
Wej¶cie do schronu jest dzikim wysypiskiem ¶mieci i ju¿ dzi¶ do obiektu trzeba siê wczo³giwaæ. Nied³ugo stanie siê ca³kiem niedostêpny. Byæ mo¿e w³a¶nie dlatego w ¶rodku zachowa³y siê drzwi pancerne prowadz±ce do szybu kopu³y. Poza tym w ¶rodku nie zachowa³o siê ¿adne wyposa¿enie, trudno nawet oceniæ czy w ogóle by³o zainstalowane. ¦ciany bardzo mocno okopcone, sprawiaj± wra¿enie wysmo³owanych. Szyby kopu³ pancernych jeszcze w czasie wojny zosta³y zabezpieczone betonowymi "korkami" co stanowi unikalne na ¦l±sku rozwi±zanie. Podczas ewentualnego zwiedzania wnêtrza bardzo uwa¿aæ na zalan± wod± g³êbok± studzienkê (ok. 3m).
Schron stosunkowo ma³o zdewastowany, choæ mia³ w swej historii moment zamieszkania przez bezdomnych, o czym mo¿e ¶wiadczyæ wymurowany komin w szybie kopu³y pancernej. Nie zachowa³o siê ¿adne wyposa¿enie, ale te¿ chyba niczego nie zamontowano. Studzienka zalana wod±, a ¶ciany podpisane przez zwiedzaj±cych. Tak jak i w sonderwerku, szyb kopu³y by³ kiedy¶ zamkniêty p³yt± betonow±, jednak¿e dla udro¿nienia komina zosta³a ona odsuniêta.