WSTECZ

Obiekt 7 na mapie

KARTA SCHRONU

 Pozycja: Łącznikowy punkt oporu "Kamień"
 Numer obiektu: BRAK
 Typ obiektu: Schron bojowy broni maszynowej
 Rok budowy 1938
 Lokalizacja GPS (±10 m): 50°21'56.1"N 18°58'58.0"E
 Opis: 17 grudnia 1937 roku Związek Strzelecki kupił teren przy ul. Karola Miarki (obecna ul. Długosza) w celu rozpoczęcia na jej terenie budowy "domu strzeleckiego", który miał być wykorzystany na cele statutowe organizacji. Ze względu na to, że planowany budynek miał powstać w strefie przygranicznej, zdecydowano zaprojektować i wybudować budynek razem
ze schronem p. gaz (przeciwgazowym). Szansę wzmocnienia Łącznikowego Punku Oporu Kamień w całej sytuacji zauważył Inspektor armii Gen. Dywizji Leon Berbecki, który uważał za słuszne włączenie obiektu do wybudowanych wcześniej w tej okolicy fortyfikacji. Dlatego też zapadła decyzja o potrzebie budowy schronu bojowego w miejsce biernego p. gaz. Budynek nie został ukończony do dnia 1 wrzenia 1939, ten fakt jest pomijany przez wielu autorów opisujących tę budowle. Budowa został ukończony już w czasie wojny i na podstawie dokumentów można stwierdzić, że został oddany do użytku do 1944 roku. Dom Strzelca jest jednopiętrowym budynkiem z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem, który został zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 11.5 x 15 [m]. Strop w wysokiej piwnicy jest w całości wzmocniony żelbetową konstrukcję, w celu zapewnienia dodatkowej ochrony. Schron bojowy został umiejscowiony w północno-zachodnim narożniku budynku. Obiekt bojowy posiada dwie strzelnice przeznaczone dla broni maszynowej. Jedna jest skierowana bezpośrednio w kierunku zachodnim, natomiast druga skośnie w kierunku schronu nr 51. Dodatkowo w obiekcie umieszczono wyjście ewakuacyjne. Docelowo strzelnice schronu mogły być maskowane deskami, imitując elewację budynku lub poprzez zamontowanie konstrukcji z imitacją okien. Schron jest dobrze zachowany posiada komplet zamknięć. Obiekt został wyczyszczony i odnowiony staraniem, Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".
 Elementy pancerne: - Zamknięcie strzelnicy broni maszynowej model 1938
- Wewnętrzne drzwi gazoszczelne
- Zamknięcia wyjścia ewakuacyjnego model 36 - pancerz zewnętrzny
- Zamknięcia wyjścia ewakuacyjnego model 37 - pancerz wewnętrzny
 Liczba strzelnic: - 2 x strzelnica broni maszynowej
  Łączność optyczna BRAK
  Wyjście ewakuacyjne POSIADA - 1 szt.
 Uzbrojenie: - 2 x Ciężki karabin maszynowy wz. 30
Lub
- 2 x Ręczny karabin maszynowy
 Załoga: Obsada pokojowa: BRAK DANYCH
Możliwa pełna obsada: 1 podoficerów + 4/8 żołnierzy
 Silnik: BRAK
 Typ wentylacji: BRAK
 Dodatkowe informacje: Obiekt został wyczyszczony i odnowiony staraniem, Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".
 Forma ochrony: - Wpis w gminnej ewidencji zabytków miasta Piekary Śląskie.





WSTECZ